Giriş FormuKimler Çevrimiçi

Şu anda 169 ziyaretçi çevrimiçi

İstatistik

Üye : 838
İçerik : 566
Sayfa Gösterimi : 3725587
Çıplak Yazdır E-posta

Malzemeler

-3 su bardağı mısır unu

-bir demet pırasa

-1 su bardağı sıvı yağ

-1 buçuk bardak yoğurt

-1 çay kaşığı karbonat, tuz, baharat

Yapılışı

Pırasalar ince ince kıyılıp, sıvıyağda arzu edilen baharatlar ve tuzla kavrulur. Özellikle pul biber çok yakışır.

Mısır unu, 2/3 su bardağı sıvı yağ, tuz, yoğurt ve ılık su ile yoğrulur. Kek kıvamında bir yarı akışkan hamur elde edilir. Bu hamurun yarısı ayrılır ve orta boy yağlanmış bir tepsiye yayılıp, üzerine pırasalı harç konulur. Artan 1/3 su bardağı yağ kaşıkla pırasalı harcın üzerine gezdirilir.Hamurun diğer yarısı, biraz ılık su ve istenirse biraz daha yoğurt ve sıvıyağ eklenerek, alt kattaki hamurdan daha akışkan hale getirilir.İkinci kat hamurun biraz daha akışkan olması bu tarifin püf noktasıdır. Bu hamur da pırasalı harcın üzerine yayılır. Bir bıçakla sık sık delinerek pişip pişmediği kontrol edilerek, 1 saate yakın fırına verilir.

Servis edilirken tepsinin ortasındaki kısım çıkartılır. Orta yere bir sahan cacık konularak sofraya getirilir ve ılık ılık yenir.

Bilgi Notu

Arnavutların Plaska böreğine benzemesine karşılık, çıplak daha çok Bulgaristan göçmenlerince ve özellikle Pomak'larca yapılan bir tariftir. Plaskaya göre küçük farklılıklar gösterir. Bu tarifte, iki ayrı kıvamda harç vardır ve harç orta yere ayrı bir katman gibi yayılır.Oysa plaska yaparken harç bütün hamurun içine karıştırılıp fırına verilir.Bu Yazıyı Ekle

Facebook    Deli.cio.us    Digg   
 
 

Bu site Berilweb tarafından hazırlanmıştır, ROTA tarafından yayınlanmaktadır. © 2015 Sitede yer alan içeriklerin tüm hakları Trakyagezi, fotoğraf hakları sanatçısına aittir.

DMCA.com Protection Status

JoomlaWatch Stats 1.2.8b_09-dev by Matej Koval